Не дивлячись на те, що Україна і Польща - сусідні держави, відмінностей між системами освіти в обох країнах більш ніж достатньо. Особливо це відчувають студенти з українським дипломом бакалавра, які приїхали до Польщі за ступенем магістра, дипломом європейського зразку. Спеціалісти польсько-української програми «ОсвітаПоль» підготували огляд основних відмінностей між системами двох країн.
Перше, що дивує студентів, - це те, що навчальний рік розпочинається 1 жовтня, а не звично для нас у вересні. Це подовжує літні канікули ще на місяць, дає студенту більше часу на відпочинок, подорожі або заробіток на оплату за наступний рік навчання.
Друге, що цікавить студентів - це сесії. Система відрізняється від нашої, оскільки всі дисципліни умовно діляться на лекції й семінари. Семінари студент здає ще до сесії, а лекції - під час неї. В основному студенти пишуть тексти, усний іспит складається вкрай рідко.
Наявність загальної електронної системи USOS. Кожен польський студент має свій акаунт в даній системі, де вказані всі його дані, дисципліни, що вивчаються, прізвища викладачів з контактами, розклад занять, оцінки за сесію і ще багато іншого. В акаунті навіть є імена всіх одногрупників з контактами.
Які предмети вивчати - вирішує студент, а не деканат. Всі дисципліни діляться на обов'язкові - їх змінити не можна, а також дисципліни «на вибір». Які обрати предмети з останньої групи, вирішує тільки студент.
Лояльне ставлення викладача до студентів, до відвідування. Польські викладачі зазвичай на першому ж занятті оголошують, скільки пар може пропустити студент, дають свої контакти для зворотного зв'язку, раптом у молодої людини виникне запитання, щось трапиться і він не зможе відвідувати заняття. Як бачимо, стосунки між студентами й викладачами побудовані на принципах рівності. Тут цінують час і працю обох.
Навчання в Польщі передбачає написання наукової роботи вже з першого курсу. Ще на початку навчання студент обирає собі керівника роботи («промотора»), з яким він регулярно зустрічається, обговорює тему, вибирає літературу, методи дослідження тощо. Загалом, з першого курсу він пише наукову роботу, яку буде в кінці навчання захищати.
Різдвяні, Великодні канікули. Оскільки поляки - віруючий народ, то найзначніші католицькі свята вони відзначають масштабно на державному рівні. Так, на час Різдва, Великодня в навчальних закладах роблять невеликі канікули, щоб всі могли відпочити, провести добре час у колі сім'ї.
Звичайно ж, польська система освіти - не ідеальна. Але є в неї істотні плюси - це повага до студента, розуміння його інтересів, цінування його роботи, часу.
головною відмінністю особливо здобуття освіти на території Польщі на відміну від наших країн є саме програма навчання налаштована таким чином, що ви виходите за її стіни вже готовим спеціалістом, який з першого робочого дня зможе вирішувати якісь питання, і працювати над безпосередньо завданнями. Але перед тим як вступати до ВНЗ потрібно все-таки прокачати свою мову, з чим мені успішно допомогла школа PolskiPapa де не було нудних лекцій, але все було налаштоване таким чином щоб ми відразу ж вникали в мову та його безпосереднє використання, у тому числі комунікація цією мовою з поляками
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. [ Регистрация | Вход ]